Što je interkalarna kamata?
Mnogi klijenti postavljaju pitanje: što je zapravo interkalarna kamata?
Interkalarna kamata je kamata koja se obračunava na iznos odobrenog kredita od dana kada je kredit korišten (isplaćen) do početka kada prva rata ili anuitet dospijeva na naplatu. Taj period je obično kraći od jednog punog obračunskog perioda (mjeseca).
Interkalarna kamata ovisi o nekoliko parametara:
Kod nekih banaka datum naplate kredita je određen, pa se anuitet ili rata najčešće obračunava početkom mjeseca, dok kod drugih banaka klijenti mogu sami birati datum naplate anuiteta ili rate.
Primjer obračuna interkalarne kamate:
Uz poznati iznos odobrenog kredita i nominalnu kamatnu stopu a ovisno o odabiru banke, banka sama ili u dogovoru s vama određuje datum naplate kredita.
Uzmimo za primjer da vam je banka odobrila kredit i da je isti isplaćen 15. u mjesecu. Ako ste dogovorili ili je određeno ugovorom da naplata vašeg anuiteta ili rate dospijeva na naplatu svakog 1. u mjesecu, tada ćete platiti interkalarnu kamatu za 15 dana korištenja prije dospijeća prvog anuiteta ili rate.
Dakle, interkalarna kamata u ovom primjeru obračunava se za period od 15. u mjesecu kada je isplaćen kredit do 1. idućeg mjeseca kada dospijeva prva rata ili anuitet.
Zaključak:
Kako možemo zaključiti, klijent plaća interkalarnu kamatu za vrijeme od kada je kredit isplaćen, odnosno od kada je klijent primio sredstva, ali još nije počeo s redovnom otplatom kredita, pa do početka redovne otplate kredita.
Kod manjih nenamjenskih kredita interkalarna kamata može biti neznatna, ali kod većih iznosa, odnosno kod stambenih kredita, iznos interkalarne kamate može biti značajan.
Upravo iz tog razloga trebalo bi razgovarati s bankarom ili kreditnim posrednikom, odrediti datum naplate anuiteta ili rate i vidjeti kod same isplate kredita da se isti isplati što bliže datumu naplate kako bi platili interkalarnu kamatu za što manje dana i kako bi ona bila što manja ili je uopće ne bi bilo.
Objavljeno: 04.24.2024. | Autor: Marko Perić